דגשים חשובים לכתיבת עבודה אקדמית

הערות 0 על ידי ב לימודים
14 באוגוסט 2020
דגשים חשובים לכתיבת עבודה אקדמית

עבודה אקדמית אינה עסק קל, ומצריכה מאמצים, משאבים וזמן מן הסטודנט, על מנת שיבצעה בצורה הטובה ביותר, ועל מנת שיזכה לציון הטוב ביותר.

בשונה מעבודות ומשימות שנעשות במסגרות בית ספריות (יסודי ועל-יסודי), עבודה אקדמית איננה מסתפקת רק בחומר אחיד ממנו לומדים, אלא באינספור חומרים, שדרכם לומדים תיאוריות שונות ומגוונות.

שיטות הלימוד השתנו, וכיום בכיתות י"א לומדים כתיבה אקדמית, בעיקר בשיעורי עברית, שם מובא דגש על ציטוט אקדמי של מחבר או מאמר מסוים. למשל: לפני פלוני (2005) או (פלוני, 2005).

לא פעם, ולא פעמיים, סטודנטים פונים לקבלת סיוע בתהליך כתיבת עבודה סמינריונית, ובעיקר מסיבות של חוסר זמן אישי שלהם בביצועה, אך גם מסיבות של אי הבנת הדרישות שהמרצה נותן להם בכל הקשור לביצוע העבודה.

זוהי עבודה, שכתיבתה נעשית ברוח הסטנדרטים האקדמיים המקובלים, וגם לפי הסטנדרטים של המרצה שמנחה את הסטודנט אודות אופן ביצועה, והיא בוחנת את יכולותיו הלימודיות והאינטלקטואליות של הסטודנט.

בעבודות מסוג זה, הסטודנט מקבל ציון, שיש לו השפעה על הציון הסופי, אותו הוא מקבל בסוף הסמסטר או בסוף שנת הלימודים, בייחוד בשנה השנייה ללימודי תואר ראשון, אך גם בלימודי תואר שני.

עבודה אקדמית איננה רק בהכרח סמינריון, אלא גם ניתוח טקסטים, סיכום מאמרים, רפרטים, ממ"נים (מטלות מנחה), ממ"חים (מטלות מחשב) ועוד. בכל עבודה אקדמית יש משקל, בין אם הקטן ביותר ובין הגדול ביותר, על ציונו הסופי של הסטודנט.

ראשית כל, לפני שניגש לעניין, עלינו להתמקד בעבודה עצמה. על הכתב להיות בפונט david, ובגודל 12. יש לכתוב בפסקאות, על מנת ליצור סדר, ולדאוג לשורה וחצי (1.5) שבין פסקה אחת לבין הפסקה שאחריה.

ולכן, סטודנטים נדרשים להשקיע מאמץ רב בכתיבת עבודות אקדמיות. עיקר הדגשים יתמקדו בעבודות מסוג סמינריון, בשל היותן העבודות הנפוצות ביותר שבהן סטודנטים מבקשים סיוע. בואו נתחיל.

  1. לרוב, הסטודנטים יתקשו בביצוע עבודה מסוג זה, בשל החומר הרב, המאמצים, המשאבים, ההשקעה וגודל משמעות העבודה, שלכל אלו נדרש הסטודנט בבואו לבצע אותה. ולכן, הדגש העיקרי הינו בכתיבת סקירת ספרות. זוהי כתיבת משפך, שבה מופיעים כל המקורות האקדמיים, שנחוצים לעבודתו של הסטודנט. זה נקרא משפך, מכיוון שבסדר הנכון, הסטודנט "שופך" את מה שנאמר מתוך המקורות, ויוצק אותם אל חלק זה בעבודה.
  2. פרט נוסף שחשוב לזכור, הוא כי כתיבה זו יכולה להכיל מספר עמודים רב, ובשכלול עם שאר העבודה, ניתן לאמוד זה כעבודה בעלת 10 עמודים ומעלה. לעתים, ישנן עבודות סמינריוניות שנכתבות עם מעל 20 ואף 30 עמודים. הסיבה לכך הינה פריסה רחבה של החומר, ומיקודו בלב העבודה.
  3. תמיד זכרו את המבנה הבסיסי של העבודה ,כדי ליצור סדר אצלכם בראש:

תקציר, מבוא, סקירת ספרות, שאלת מחקר, ממצאים, דיון ומסקנות, רשימה ביבליוגרפית.

  1. חשוב לדעת, רוב העבודות מסוג זה מתמקדות במחקר איכותני. זוהי פרדיגמת מחקר, שיטה ייחודית ואלטרנטיבית לכתיבת העבודה, כאשר עיסוקה העיקרי הינו במקצועות הומאניים, ומתאים לסטודנטים שתרים אחר משמעויות בהתנהגות האנושית. במחקר מסוג זה ניתן ליצור ראיונות רחוב, עם אוכלוסיית היעד של המחקר, ועל פי זה להגיע לממצאים, וניתן גם ליצור סקר, שבוחן דעות שונות.

בהצלחה!

תשאיר הודעה

כתובת הדוא ל שלך לא יפורסם. שדות חובה מסומנים *