מה קורה למי שאין לו רישיון עסק

הערות 0 על ידי ב שירותים לעסקים
3 במאי 2021
מה קורה למי שאין לו רישיון עסק

רשיון עסק הינו תהליך בירוקרטי שמשולב עם נקיטת צעדים מעשיים, תכנוניים, עיצוביים וארגוניים. במהלך התהליך נעשית פניה למחלקת רישוי עסקים ברשות המקומית וכן בקשה לקבלת אישורים מגורמים מוסמכים לפי סוג העסק. 

הרישיון שהופך את העסק לבטוח ובטיחותי

מעבר לאישור עקרוני מהעריה, עסקים צריכים להכין מסמכים ולבקש אישורים משלל גופים ומוסדות, בהתאם לענף או להגדרה העסקית של העסק. כך למשל במסעדות, בתי אוכל וכיוצא באלה, נדרש אישור תוכנית הנדסית אדריכלית לצד אישורים ממשרד הבריאות. כמו כן נדרשים לעיתים אישורים כגון אישור מכיבוי אש, איכות הסביבה ועוד. תהליך מורכב זה, חיוני בראייתו של החוק. אך עוד לפני שנדגיש מה קובע החוק לגבי מי שלא מוציא רישיון עסק, צריך להבין שיש פה גם משהו עקרוני. מי שמבצע את התהליך בצורה מלאה למעשה מפעיל בסופו של דבר עסק בטיחותי ובטוח. עסק שבטוח לשהות בו, לקיים בו עסקים או מסחר. מבנה העסק וסביבותיו לא יסכנו את בעל העסק, העובדים, הלקוחות והעוברים ושבים. 

רישיון עסק – חובה חוקית

כבר לפני עשרות שנים ראה המחוקק לנכון להגדיר בחקיקה מפורטת את הדרישה העקרונית לקיום של רישיון עסק, בעסקים פעילים. מי שלא יפעל כחוק ואין לו רישיון בשעה שהעסק פועל כשגרה, למעשה עובר עבירה פלילית לכל דבר. מי שלא מסדיר את הרישיון עשוי לעמוד בפני בית המשפט שיצפה להסברים. אך לא רק החוק הפלילי משמעותי כאן. במידה ומישהו שנפגע בשל אי קיום החוק ניזוק בשטח העסק או בשל סיבה הקשורה לעסק, בעל העסק עלול להיתבע. תביעות בגין נזקים שנידונו בבתי המשפט בשנים האחרונות כללו הטלת פיצויים וסנקציות כספיות משמעותיות. לכן, מהטעם המוסרי, החוקי, הפלילי והאזרחי, הסדרת רישיון עסק או רישיון יצרן במידת הצורך, היא הדבר הראשון. 


תשאיר הודעה

כתובת הדוא ל שלך לא יפורסם. שדות חובה מסומנים *