למה רבים מאיתנו מפחדים להחליף מקצוע?

הערות 0 על ידי ב לימודים
18 בפברואר 2016
למה רבים מאיתנו מפחדים להחליף מקצוע?

אנשים רבים יעידו שהם אינם מסופקים ממקום העבודה שלהם ומהמקצוע שלהם והסיבה היחידה בגללה הם בכל זאת שומרים על מקום עבודתם הנוכחי קשורה לפרמטרים כגון: נוחות, יציבות וביטחון.

העניין שהפרמטרים הללו מגיעים בד ובד עם תחושה של תסכול עמוק, מה שיכול להשפיע בצורה משמעותית על רמת החיים של אותם אנשים גם מחוץ לשעות העבודה. אז נשאלת השאלה 'האם המחיר הזה של התסכול והחוסר שביעות רצון שווה את היציבות והביטחון?' זה נכון שמשכורת יציבה הנכנסת בתאריך קבוע לבנק, יכולה לתרום לשקט נפשי מסוים, אבל אם נלווה לשקט הזה תחושה קבועה של חוסר סיפוק, אולי שווה לעשות מעשה ולצאת מאזור הנוחות הבעייתי הזה.

אז נכון שרוב האנשים ובעיקר אם מדובר באנשי משפחה, לא יעשו צעד פזיז ויעזבו את מקום העבודה מתוך גחמה. אבל החלפת מקום העבודה ואולי גם מקצוע בתהליך המתבצע בצורה מושכלת ונבונה בהחלט יכולה להוות אפשרות טובה. במידה ואותו אדם מעוניין להחליף מקצוע, הוא יכול להתחיל לרכוש את הכלים וההשכלה לעיסוק במקצוע המבוקש על ידו, תוך כדי שמירה על מקום העבודה הנוכחי.

לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה

רבים מתוך האנשים אשר אינם מסופקים ממקום העבודה שלהם, חושבים רבות על נושא של הסבת מקצוע. לדוגמא, אקדמאי אשר עובד בעבודה מסוימת, יכול למצוא את עצמו נמשך לתחום ההוראה ולהחליט בסופו של דבר שהוא עושה הסבת אקדמאים לתחום ההוראה באחד מהמוסדות המובילים. מה שיכול לעצור את אותו אדם מלעשות את הצעד הזה ולהירשם למסגרת לימודים אשר תאפשר לו לעשות את הצעד הזה, הוא החשש משינוי. אז נכון שזה יכול להישמע כמו קלישאה, אבל החיים קצרים ורוב הסיכויים שאנחנו נחווה אותם רק פעם אחת, כך שאדם אשר לא מנסה לעשות שינויים ולא לוקח סיכונים, יכול למצוא את עצמו מתחרט על זה כשכבר יהיה מאוחר מדי.

בכל זאת, בכדי להקטין את מידת הסיכון וכן לנסות ולהשאיר את העוגה שלמה, ניתן לבצע את הסבת המקצוע ואת החלפת מקום העבודה בתהליך מחושב ונבון. כך יוצא, שאותו אדם יכול להירשם למסגרת ההסבה להוראה תוך שמירה על מקום העבודה הנוכחי – מוסדות הלימוד השונים מציעים בדרך כלל אפשרות ללימודי ערב. רק לאחר סיום הלימודים ומציאה של מקום עבודה בתחום העיסוק החדש, אפשר להודיע על עזיבת מקום העבודה הנוכחי ולצאת לדרך חדשה. בצורה כזאת, אותו אדם יוכל לשמור על מקום עבודתו לאורך כל הדרך וליהנות גם מביטחון וגם מהאפשרות לעשות את השינוי המיוחל.

כאמור, כל שינוי גדול מתחיל בצעד קטן, כאשר הצעד הקטן הוא קבלת ההחלטה על השינוי. ברגע שתחליטו ותתחילו לעשות פעולות שונות בדרך להשגת המטרה, הדברים כבר כמו יסתדרו מעצמם. כמובן, שהחשיבות הגבוהה היא לעשות את הצעדים בדרך לשינוי בצורה שכולה ונבונה.

תשאיר הודעה

כתובת הדוא ל שלך לא יפורסם. שדות חובה מסומנים *