איך להשתפר בהעברת הרצאה?

27 בדצמבר 2016
איך להשתפר בהעברת הרצאה?

רבים מאיתנו חולקים את החלום הזה: לעמוד מול קהל ולדבר בשטף על נושא שמעניין אותנו ועל נושא שאנחנו בטוחים שהוא חשוב. זה יכול להיות נושא שפשוט קרוב לליבנו אך זה גם יכול להיות נושא שעשינו בו דוקטורט, וגם הקבוצה שמולה אנחנו מדברים יכולה להיות שונה. הרבה פעמים אנחנו, המרצים, עומדים מול חיילים, מול תלמידים או מול קבוצה של אנשים שהגיעו לשמור הרצאת העשרה, מה שאומר שהקהל בהחלט יכול להשתנות. מה שמשותף לכל המקרים האלה ולכל ההרצאות באשר הן, זו העובדה שתמיד המרצה צריך למשוך את תשומת ליבם של המאזינים ולא תמיד זו משימה קלה. לכן בהחלט אפשר להבין אתכם אם גם אתם מרגישים שיש לכם עוד מה ללמוד ולאיפה להשתפר, והדבר הראשון שיוכל להרגיע אתכם, זה שכל אחד יוכל להפוך להיות מרצה טובה יותר.

יש לכם פחד קהל? רוצים לקבל טיפים בהעברת הרצאות? כנסו >>

הניסיון והאימון

אין ספק שבבואנו לבחון איך נוכל להשתפר בהעברת הרצאה אנחנו נראה שהמפתח הוא פשוט להרצות כמה שיותר. הניסיון הוא זה שעושה את ההבדל בכל דבר בחיים וגם בשאלה איך נכון יהיה לעמוד מול קהל. ככל שיהיה לכם יותר ניסיון בהעברת ההרצאה שלכם יהיה לכם יותר קל לזהות את הפרצופים של המאזינים – מה מצחיק אותם יותר? מה מרגש אותם יותר ואיפה הם עלולים ללכת לאיבוד ולהשתעמם? בנוסף לניסיון צריך גם להכין את ההרצאה כמו שצריך ולא להגיע בצורה ספונטנית, כי מעטים האנשים שיוכלו לאלתר ולהצליח בכך בגדול. אם כל זה לא מספיק, אתם גם באמת צריכים להגיע עם בקיאות בגדולה בתחום שעליו אתם הולכים לדבר כי הקהל שלכם יזהה מייד אם אתם חסרי ביטחון ולא באמת מבינים על מה אתם מדברים. לכן חשוב להתכונן היטב ולדעת כמה שיותר פרטים על הנושא העיקרי שעליו אתם מרגשים.

עמידה מול קהל

לבסוף, נותר החלק של הכריזמה ושל העמידה מול הקהל שלכם. אם אתם רוצים לשדר רצינות אתם צריכים להתלבש בהתאם ובצורה כזאת לכבד את המאזינים שלכם ולכן בהחלט כדאי יהיה לעמוד מול המראה ולבחון את עצמכם. בנוסף לכך, מומלץ לשנות את הטון לאורך ההרצאה וגם לשים לב מה בדיוק אתם עושים עם הידיים ואיך אתם עומדים. בצורה כזאת יהיה לכם קל יותר לשבות את לב המאזינים ואתם תראו שההרצאה הקרובה שלכם תהייה הצלחה גדולה.

תשאיר הודעה

כתובת הדוא ל שלך לא יפורסם. שדות חובה מסומנים *