קבלת הנחה בתשלומי הארנונה לעסקים

הערות 0 על ידי ב שירותים לעסקים
23 באוקטובר 2017
קבלת הנחה בתשלומי הארנונה לעסקים

היות וישנה אינדיקציה שהנכס מחויב בארנונה על פי שטח גדול ממה שקיים, יש לבצע מדידה של הנכס. אם במדידה יוכח כי אכן קיימת טעות בשטח שחויב, יש להגיש השגה למנהל הארנונה בטענה כי השטח לחיוב היה רב יותר ממה שהוא בפועל. במקרה זה, על הנישום לצרף  את השרטוט של המדידה האחרונה שבוצעה שעל בסיסו הועלתה טענת השטח וכן, יש לציין את השטח הנכון של הנכס. על מנת  להשיג הפחתה בתשלומי הארנונה יש להגיש את הבקשה עד 90 יום מרגע קבלת התשלום. אם איחרתם בהגשה ועברתם את 90 הימים שיש להגיש את הבקשה וההוכחה כי אכן חייבו אתכם יתר על המידה, רק בשנת המס הבאה תוכלו להגיש את הבקשה. שלא כמו הסכם ממון שנקבע מראש בין הצדדים, על ארנונה ניתן להגיש סייגים.

 האם סיווג הנכס היה מוטעה?-  מה עושים?

נכסים שמחויבים בארנונה, לפעמים מקבלים מס גדול יותר, היות והייתה טעות בסיווג הנכס. למשל נכס שמשמש כבית מלאכה וסווג על פי תעריף של "משרדים" או "עסקים" המשמעות היא שהחיוב יהיה גבוה בהרבה ממה שהוא אמור להיות על פי סיווגו הנכון. כאשר מדובר על משרדים, חיוב הארנונה יהיה 366 ₪  עבור מ"ר אחד. אם הנכס למשל סווג כמשרד אך למעשה הוא  בית תוכנה, החיוב על פי מ"ר, יהיה 160 ₪ .  גם במקרה זה, יש להוכיח את סיווג בית העסק, על מנת לבקש הנחה בארנונה ממש כמו בשאר הבקשות עבור הפחתה של תשלום הארנונה, יש להגישה 90 יום מקבלת התשלום השנתי עבור הארנונה.

היום ניתן להשיג גם פטור ממיסי ארנונה, במקרים ספציפיים כמו למשל שמוכח כי הנכס הוא ריק כמו בניין חדש שנבנה ועדיין הוא אינו מאוכלס, נכס שנהרס או ניזוק ואינו ראוי למגורים והוכח כי הוא ריק מדיירים. יש לציין, כי הפטור מתשלום ארנונה מוגבל בזמן ואין מדובר בפטור לנצח מתשלום מיסי עירייה או מועצה. ניתן למצוא פטור מסוגים שונים או הנחות מארנונה, למי שמחזיק תעודת אזרח וותיק, נכים, ניצולי שואה ועולים חדשים.

רשימה של סוגי הנכסים ותעריפיהם השונים

חוק ההסדרים במשק הסמיך את הרשויות המקומיות להטיל מס ארנונה שיחושב בהתאם לסוג הנכס לשימושו ומיקומו וישנה רשימה ארוכה של תשלומי ארנונה שהם משתנים, ממקום למקום ומרשות לרשות על פי מסגרת סכומי מינימום ומקסימום שנקבעו בתקנות ההסדרים. גובה תשלום הארנונה, משתנה בהתאם לשטח הנכס, שימושו ומיקומו. ישנם הבדלים בין שיטות המדידה בין הרשויות השונות ולכן על מנת להשיג הפחתה, יש להגיע לעו"ד המתמחה בתחום ויוכל לבחון, אם אכן מגיעה הנחה או הפחתה על פי סוג הנכס והמדידות שנעשו בו.

מתוך כל הבירוקרטיה והחוקים ניתן יהיה לקבל הפחתת ארנונה על פי הסיווגים השונים כמו למשל: הפרשי מדידות, תעריפי חיוב, שינוי בייעוד הנכס, תיקון שטח נטו לחיוב שינוי שיטת המדידה, פיצול מבנה, אי חיוב מרתף כאשר הוא אינו משמש למגורים ועוד.

תשאיר הודעה

כתובת הדוא ל שלך לא יפורסם. שדות חובה מסומנים *