הדרכת עבודה בגובה

הערות 0 על ידי ב לימודים
22 בנובמבר 2017
הדרכת עבודה בגובה

ענף הבנייה נחשב לאחד הענפים המסוכנים ביותר בנושא בטיחות בעבודה. הסיכונים לתאונות עבודה במקצוע זה הם גבוהים. הסיבה לכך היא שסביבת העבודה משתנה כל העת, מה שמקשה על התקנת אמצעים הנדסיים למניעת סיכונים אלה. כל עובד בגובה, חייב לעבור קורס רענון של הדרכת עבודה בגובה יש לשמור על רמת המיומנות והבטיחות בעבודה בגובה. בקורס יועברו נושאים חשובים כגון:

  • מניעת נפילה מגובה וחיזוק תרבות הבטיחות במקום העבודה
  • שימוש בציוד הגנה אישי למניעת נפילה
  • צמצום תאונות בגובה שכוללות פציעות ואבידה בנפש

קורס זה שהוא חשוב במיוחד למי שעובד בגובה, יתבצע באמצעות מדריך עבודה בגובה מוסמך. הרענון יינתן באותם התחומים אשר בהם עברו העובדים בגובה את הקורס. ישנה הדרכה מלאה בנושא. לרוב בעבודה בגובה, ישנו מפקח העבודה שזה אחד מחוקים הבסיסיים לעבודה במקומות גבוהים.

מה קורס הדרכה בגובה כולל?

התקנות בתחום בטיחות בעבודה בגובה הן משנת 1988, אשר כוללות הוראות בטיחות בנושאים שונים הקשורים לבנייה. למשל הנושאים שבהם יהיה דגש בהדרכה זו, יהיו: מינוי מנהל עבודה לאתר הבנייה, הקמת פיגומים, מניעת נפילה מגובה, עבודה בטוחה עם ציוד ומכונות, עבודות חפירה, עבודות עם ביטומן חם הקשורות לאיטום ובנייה, עבודות הריסה, תנאי תברואה בסביבות האתר ועוד. הקורס יועבר כמובן ע"י מי שמבצע קורס הדרכת עבודה בגובה, אשר מוסמך מטעם התמ"ת.

ישנם כמה תחומים הקשורים לעבודה בגובה כגון: עבודה על סולמות, עבודה על גגות,  עבודה על פיגומים נייחים, על קונסטרוקציות, עבודה על במות הרמה ופיגומים ממוכנים, עבודה בסל הרמה או מלגזה, עבודה במקום שממנו ניתן ליפול בעומק של 2 מטרים או יותר כמו למשל בורות וכדומה. בעבודות לגובה נכללים מקצועות נוספים כגון אנשים שעובדים כמתקיני דודי שמש, מרחיק יונים, מתקין צלחות לוויין, מתקין גגות רעפים, טכנאי מזגנים, עובדי פיגומים, עובדים על סלי הרמה ועוד.

דגשים חשובים בלימודי הדרכה בעבודה בגובה

בקורס הדרכת עבודה בגובה, ילמדו התלמידים כיצד יש לעבוד בצורה בטוחה ונכונה בגובה וכן מתחת לפני האדמה. הקורס ילווה במצגות וסרטונים, מה שיעמיק יותר את המושג ואת נושאי העבודה בגובה. התלמידים ינתחו את הסרטים שמציגים תאונות עבודה בגובה שקרו וינתחו אותם על מנת ללמוד מה אסור לבצע וכיצד ניתן לעבוד בצורה בטוחה יותר.

תשאיר הודעה

כתובת הדוא ל שלך לא יפורסם. שדות חובה מסומנים *