על גיוס עובדים עונתיים

24 באוגוסט 2014

הגיעה העונה החמה בענף? זה לא הזמן לגייס עובדים עונתיים, החוכמה היא לגייס מוקדם ובחוכמה!

גיוס עובדים זה גיוס עובדים זה גיוס עובדים. נכון,יש אמת באימרה זו. בין אם מדובר על מזכירת ערב או על סמנכ"ל טכנולוגי, יש כללים ברורים ואחידים לגיוס עובדים. אולם, כאשר מגייסים עובדים עונתיים, קרי עובדים זמניים שצריכים להשתלב בארגון לתקופה קצרה אך עמוסה וחשובה ביותר, יש כמה הבדלים מהותיים בין גיוס עובדים מסוג זה לבין גוס עובדים רגיל.

המאמר הבא (באדיבות אתר משאבי אנוש Course Park) מחדד את הנושאים המרכזיים שחשוב לדעת על גיוס עובדים עונתיים.

היכונו מראש:

אל תמתינו עד שהעונה החמה תחל. גם באם אתם עומדים לגייס עובדים בלתי מנוסים, לרבות צעירים חסרי ניסיון (אשר מחפשים עבודה מהיום למחר), נסו להיערך כמה שיותר מהר כדי לא להגיע ללחץ של הרגע האחרון. אם דרושים לכם  X עובדים לעונה החמה, כדאי שתגייסו X  עובדים ועוד כמה, רק לרזרבה  (כמה חודשים קודם לכן).

שימו את מלוא הדגש על התאמה מקצועית גרידא:

נכון שכל מאמר שני שתקראו תחת הכותרת – גיוס עובדים – יעסוק בחשיבות של תהליך סינון יסודי ומקיף, בו מושם דגש על התאמת העובד לתפקיד, התאמתו לתרבות הארגונית, האפשרות שלו לגדול ולהתפתח מקצועית בארגון ועוד. אולם כאשר מגייסים עובדים עונתיים, אשר מגיעים אד-הוק כדי לסייע לצוות הקיים לתקופה מוגבלת, חשוב לשים דגש על יכולת מקצועית ועל ניסיון קונקרטי. זכרו, גיוס עובדים עונתיים, לקראת העונה החדשה, משמע שאין לארגון זמן ולא כוח אדם פנוי להכשיר ולחנוך עובדים חדשים. אשר על כן, המטרה הינה לגייס עובדים שיוכלו להשתלב בעבודה (בשיא הלחץ) כמה שיותר מהר ולתרום כמה שיותר לעשייה המאומצת.

הגדירו ציפיות מבעוד מועד:

כדי להימנע ממצב של חוסר תיאום ציפיות (שיכול לבוא לידי ביטוי בכמה אופנים, החל ממרמום ואכזבה ועד לתביעות משפטיות), הגדירו מראש את המשרה כמשרה זמנית-עונתית. החל ממודעת הדרושים, דרך הריאיון הטלפוני, לאורך כל תהליך הגיוס ועד לחוזה העסקה – צריך להיות ברור שמדובר על תפקיד עונתי וזמני.

זמינות ומוכנות:

בתהליך גיוס עובדים רגיל מושם דגש עיקרי על מאפיינים אישיותיים ועל ידע מקצועי וכיום בפרט ישנה נטייה לאפשר לעובדים לפעול בצורה כמה שיותר גמישה (עבודה מהבית, מרחוק, בשעות לא שגרתיות ועוד) וכל זאת בכדי לאפשר לעובדים להגיע לאיזון בין עבודה למשפחה. כאשר מגייסים עובדים עונתיים, חייבים לשים דגש על מוכנות ומסוגלות לעבודה אינטנסיבית, מאומצת, לעתים בלתי שגרתית, לרבות שעות עבודה נוספות, גמישות ומוכנות להתמודד עם שינויים ושאר אילוצים של הרגע האחרון.

היזהרו:

למנהלי משאבי אנוש רבים יש נטייה לחשוב שאם הם מגייסים עובדים עונתיים, דהיינו זמניים, אז אין טעם לבצע בדיקה מקיפה, לחקור ואף לחפור בהיסטוריה האישית והתעסוקתית של המועמד. זו טעות. גם עובד שחודר לארגון לימים ספורים ואף לשעות ספורות יכול לגרום לנזקים אדירים (החל מסיטואציה בה עובד מבריח לקוח, דרך סיטואציה שבה עובד גונב מידע עסקי ועד למצב שבו עובד גונב מהקופה, מטריד עובדת וכיו"ב. כל תרחיש אפשרי). לכן גם כאשר מגייסים עובדים עונתיים חשוב לבצע בדיקת רקע, אימות פרטים כפי שנמסרו בקורות החיים, חשוב לקבל המלצות ממעסיקים, לוודא שאין לעובד עבר פלילי וכל אמצעי בטיחות שבו הארגון נוקט לפני שהוא מכניס כל עובד אחר בין שעריו.

לאחר שהגדרנו מה צריך לעשות בשביל להיערך לגיוס עובדים זמניים חשוב גם לדעת כיצד לטפל בהם ומה הם זכויותיהם? לשם כך פרסם מגזין משאבי האנוש HRus את מדריך הטיפים לגיוס עובדים זמניים.

תשאיר הודעה

כתובת הדוא ל שלך לא יפורסם. שדות חובה מסומנים *