מהו משא ומתן?

משא ומתן הוא תהליך שבו שני צדדים מנסים להגיע להסכמה בנושא ספציפי. כשחושבים על משא ומתן, מבינים למעשה שזהו תהליך חשוב מאוד בעסקים -אך זה יכול לשמש גם להרבה דברים אחרים גם בחיים האישיים. 

תהליך המשא ומתן כולל קיום של דיון מסודר בין הצדדים המעורבים כדי להגיע להסכמה הדדית. ניתן לראות בתהליך המשא ומתן סדרה של שלבים, שכל שלב מוביל לאחר. אפשר לומר כי תהליך המשא ומתן הוא המקום שבו הצדדים מגיעים להסכמה לגבי אופן התנהגותם בעתיד. הצעד הראשון הוא קביעת כללי היסוד למשא ומתן, שמתבססים על מה שהם רוצים ומה הם לא רוצים. במילים אחרות, הצדדים מחליטים מי צריך להיות הממונה ומי לא. החלטה זו מתקבלת על ידי הגדרת תפקידים ואחריות לכל הצדדים המעורבים במשא ומתן.

מחפשים סדנאות לקבוצות? צרו קשר עם המומחית >>>

משא ומתן בעסקים

משא ומתן הוא מיומנות חשובה מאוד עבור אנשי עסקים. זה יכול להיות חלק חשוב מסיפור ההצלחה של כל חברה. רוב המשא ומתן מבוסס על הסכמה והבנה הדדית. אבל יש מקרים שבהם יש מחלוקת בין שני צדדים והם צריכים להגיע להסכמה באמצעות משא ומתן. משא ומתן הוא מיומנות שכל אדם צריך לפתח, במיוחד בעסקים.

משא ומתן בעסקים מתנהל על ידי ניסיון להבין את הצרכים והרצונות של הישות העסקית מולה עומדים, ולאחר מכן להציע פתרונות שיספקו את הצרכים והרצונות הללו. תהליך המשא ומתן עשוי לכלול מיקוח, פשרות, ויתורים, איומים, אולטימטומים, איומים בכוח, איומים באי עמידה בחוזה וכו'.

כיצד מנהלים נכון תהליך של משא ומתן?

משא ומתן הוא חלק נפוץ בעסקים. זה יכול להיות נושא מסובך, אבל במקרה הזה, זה לא קשור למשא ומתן עצמו, אלא בדרך שבה הוא נעשה. רוב האנשים חושבים שמשא ומתן הוא תהליך שבו שני צדדים מנסים למצוא הסכם מקובל על שני הצדדים. במציאות, זה יכול להיות הרבה יותר מורכב מזה.

ישנן דרכים רבות לנהל משא ומתן ויש מספר סוגים שונים של משא ומתן, ולכן הדרך הטובה ביותר לנהל את תהליך ההתמקחות היא באמצעות מגשר עסקי המתמחה בייעוץ וליווי של עסקים בתהליכי משא ומתן.